Společnost Trung Nguyen byla v roce 1996 jednou z malých firem produkující kávu v provincii Ban Me Thuot. V té době se Vietnam opět stával jedním z největších producentů kávy na světě, ale téměř výhradně vyvážejícím “zelenou” kávu (nepražená zrna), která byla prodávána na komoditním trhu. Z toho plynulo, že vietnamští vývozci neměli žádnou kontrolu nad výslednou kvalitou kávy ani její cenou.

Zhruba ve střední části Vietnamu, u hranic se spodní částí Laosu a severovýchodní hranicí Kambodži, se nachází region “Central Highlands” – centrální vysočina. Tato oblast je díky ideální kombinaci správné nadmořské výšky, složení půdy, přírodním podmínkám a teploty jednou z “TOP 10” nejlepších oblastí pro pěstování nejkvalitnější kávy na světě. Přesto tento region neměl kontrolu nad svým předurčením – produkovat tuto kdysi vyhledávanou a žádanou kávu.

Majitelé společnosti Trung Nguyen rozpoznali, že aby dokázali produkovat skutečně “labužnickou” kávu a byli přitom pokud možno nezávislí na světovém komoditním trhu, je nutné vrátit se k těm nejlepším postupům při pěstování a zpracování kávy a mít kontrolu nad celým procesem až po finální, zabalený výrobek.

Poté, co se podařilo znovu vzkřísit výrobu této exotické kávy, společnost Trung Nguyen vybudovala první vietnamskou frančízu káváren a rozšířila ji nejprve po celém Vietnamu a poté v mnoha dalších zemích světa. 

Společnost Trung Nguyen byla oceněna mnoha cenami a tituly za podnikatelské úspěchy, za svou osvícenou výrobní praxi a znamenité produkty. V současné době je největším producentem, zpracova telem a vývozcem kávy ve Vietnamu.

Pěstitelé kávy Trung Nguyen jsou držiteli certifikátu EUREPGAP a Utz Kapeh za “bezpečnou a udžitelnou” praxi při pěstování kávy. Káva Trung Nguyen je pěstována na menších farmách, kde se používají tradiční metody zpracování, jako je např. přírodní sušení kávy na slunci. Kultivace farem podporuje prosperitu vesnic, kde farmáři pracují na základě
kontraktů, které jim zaručují výkupní ceny za jejich produkty. 

Pro výrobu kávy Trung Nguyen jsou používány odrůdy Arabica, Robusta, Chari (Excelsa), Catimor a Liberica. Díky této rozmanitosti druhů mohou vznikat unikátní a zajímavé příchutě kávy, které u jednodruhové kávy nenajdete.

Dnes se tento nejuznávanější, nejrespektovanější a nejúspěšnější výrobce vietnamské značkové kávy rozhodl vstoupit i do českých domácností. Kávu Trung Nguen jste donedávna v České republice mohli najít spíše náhodou a dostávala se k nám neoficiálními kanály. Jsme pyšní na to, že jsme se stali prvním a jediným autorizovaným dovozcem kávy Trung Nguyen v ČR.